Kiedy sadzić pomidory koktajlowe z nasion?

Pomidory koktajlowe są bardzo często i chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach oraz na balkonach. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę walory spożywcze oraz dekoracyjne. Owoce tych roślin są smaczne, mają wiele wartości odżywczych i pięknie się prezentują. Uzyskanie licznych plonów nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio wybrać nasiona i przestrzegać terminów zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy wysiać nasiona pomidorów?

Optymalny czas na siew pomidorów zależy od miejsca uprawy i warunków klimatycznych. Pomidory są roślinami ciepłolubnymi, dlatego uprawę warto zacząć już wczesną wiosną. Siewki muszą mieć czas na podrośnięcie, zanim zostaną przeniesione na zewnątrz. W Polsce najlepszym momentem na to, by zasiać nasiona pomidorów koktajlowych, jest marzec. Pojemniki z nasionami powinny być przechowywane w ciepłych miejscach. Ważne jest regularne, ale umiarkowane podlewanie. Kiełkujące nasiona potrzebują wilgoci, jednak nie mogą być przelane.

Jeżeli dysponujemy szklarnią, w szczególności taką posiadającą system ogrzewania, pomidory koktajlowe nasiona możemy wysiać nawet w lutym. W takich okolicznościach łatwiej będzie zapewnić im optymalne warunki, nawet gdy na zewnątrz wciąż będą panować chłody. Decydując się na uprawę pomidorków, trzeba pamiętać, że różne odmiany mogą mieć nieco odmienne wymagania. Istnieją warianty wczesne, a także późne. Wiele różnych rodzajów nasion można znaleźć na stronie internetowej https://dlaroslin.pl/13565-Nasiona-pomidora-koktajlowego-cherry.

Jak przygotować podłoże dla pomidorów?

Pomidory koktajlowe, podobnie jak odmiany tradycyjne, mają swoje preferencje względem gleby, w jakiej zostaną umieszczone. Najlepiej sprawdzą się ziemie lekkie, żyzne, bogate w substancje odżywcze. Zalecane jest przekopanie podłoża na głębokość ok. 30 centymetrów. Taki zabieg pomoże rozluźnić glebę i usunąć z niej kamienie, chwasty oraz inne zanieczyszczenia. Po przekopaniu można zaaplikować nawozy organiczne, jak kompost czy obornik. Preparaty tego rodzaju są dostępne do nabycia pod adresem https://dlaroslin.pl/12138-Nawozy.

Teren pod pomidory powinien mieć dobrą przepuszczalność powietrza i sprawną retencję wody. Rośliny te są bardzo wrażliwe na przelanie. Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, gdy pomidory zaaklimatyzują się w gruncie, można zaaplikować profilaktycznie fungicydy.

Kiedy przenieść siewki na stałe miejsce?

Przesadzenie pomidorów do gruntu powinno nastąpić, gdy nie ma już zagrożenia przymrozkami. Za optymalny czas przyjmuje się połowę maja. Sadzonki powinny mieć wówczas ok. 15-20 centymetrów wysokości i co najmniej dwie pary liści. Łodygi muszą być mocne i stabilne. Jeżeli są wątłe i siewki uginają się pod własnym ciężarem, konieczne będzie zapewnienie im odpowiednich podpór.

Sadzonki umieszcza się w dość głębokich dołkach, w odległości 40-60 centymetrów od siebie. Takie przerwy zapewnią im odpowiednią ilość przestrzeni do swobodnego wzrostu. Jeżeli nasiona pomidora koktajlowego były wysiane w dobrym momencie, a siewki miały właściwą opiekę, sadzonki powinny szybko rozpocząć intensywny wzrost.